Tatuaże neotradycyjne są najbardziej nowoczesną odmianą oldschoolowych tatuaży. Od tradycyjnego stylu różnią się przede wszystkim przełamaniem zasady dotyczącej koloru i grubości konturów. W oldschoolowych tatuażach podstawą jest gruby, wyrazisty kontur w czarnym kolorze. Prace wykonane w stylu neotradycyjnym zachowują klasyczną przejrzystość oraz kontury, jednak dopuszczają większą różnorodność odnośnie ich barwy i grubości.
Jakie są najbardziej charakterystyczne cechy tatuaży neotradycyjnych?
Najbardziej charakterystyczną cechą tego stylu tatuażu jest bardzo duża dokładność wykonania. Neotradycyjne tatuaże wykonywane są tylko w profesjonalnych studiach tatuażu, ponieważ wymagają dużej precyzji i doświadczenia. Prace w tym stylu posiadają rozbudowane detale, dopracowane w każdym calu. Kolejnym koniecznym elementem pracy w stylu neotradycyjnym jest kontrast pomiędzy konturem a wypełnieniem. Wewnętrzne elementy projektu zazwyczaj przyjmują bardzo intensywne barwy, stanowiące kontrast dla ciemniejszego konturu.
W tatuażach neotradycyjnych twórca skupia się na stworzeniu idealnego cieniowania, dzięki czemu przejście od wnętrza do konturu jest płynne, a cała praca nabiera charakterystycznego wyglądu i swoistej głębi. Prace wykonane w newschoolowym stylu są bardzo unikatowe, dobrze wykonane wykorzystują grę świateł, przez co przypadną do gustu nawet osobom nie gustującym w oldschoolu. Większość tatuaży w tym stylu jest sporych rozmiarów, jednak nie jest to reguła.
Tatuaże neotradycyjne charakteryzują się określonym układem. Największym elementem jest zawsze wzór główny, przyjmujący najczęściej postać zwierzęcia, rośliny bądź twarzy. Często powtarza się również wzór serca, pistoletu oraz noży – elementów nawiązujących do oldschoolu. W tatuażach newschoolowych można spotkać się często z motywem miłosnym, morskim bądź patriotycznym. Wiele projektów w tym stylu powstało na bazie postaci z komiksów, książek bądź filmów. Element główny obudowany jest mniejszymi elementami, które mają za zadanie podkreślić wzór główny i jego symbolikę.