Tatuaże nie są wynalazkiem współczesnej ludzkości. Choć obecnie stanowią one przede wszystkim ozdobę ciała, to nie zawsze były akceptowanym sposobem na wyrażanie siebie. Pierwsze tatuaże, o których istnieniu mogliśmy dowiedzieć się m.in. dzięki prowadzonym badaniom archeologicznym, pochodzą z czasów starożytnych. Poznaj bogatą historię i znaczenie tatuaży na przestrzeni wieków.
Pierwsze tatuaże, czyli podróż do czasów starożytnych…
Pierwsze tatuaże nie służyły jedynie w celu zdobienia ciała, ale także pełniły funkcje rytualne. Wiadomo, że tatuowanie ciała było praktykowane już w starożytnym Egipcie, czego dowodem są tatuaże na mumiach oraz rysunki, które znajdują się na ścianach piramid. W starożytnym Egipcie tatuowano kobiece i męskie ciała. Uważa się, że kobiece tatuaże były jednym ze sposobów na zaznaczenie swojej pozycji społecznej oraz informacją o posiadanej wiedzy magicznej. W przypadku starożytnych Egipcjan tatuaże miały symbolizować wyjątkową siłę i męskość. To oczywiście jedynie przypuszczenia badaczy, którzy wiążą także tatuowanie ciała z obrzędami religijnymi.
Nie tylko starożytni Egipcjanie ozdabiali swoje ciało tatuażami. Były one także popularne w kulturze Majów, Inków i Azteków, a także wśród ich potomków. Przez kolejne wieki tatuaże stały się m.in. znakiem rozpoznawczym żeglarzy, którzy nauczyli się sztuki tatuażu od rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej oraz Ameryki Północnej, a także innych rejonów globu.
Trudno jest streścić wielowiekową historię sztuki tatuażu w kilku zdaniach, dlatego przejdźmy teraz do nieco bliższych nam czasów. Tatuaże przez kolejne wieki ewaluowały, a momentem zwrotnym w ich historii było wynalezienie elektrycznej maszynki do tatuażu, co miało miejsce w 1891 roku. Tatuowanie ciała przez wiele długi czas było zarezerwowane jedynie dla nielicznych i nie było powodem do dumy. Moda na tatuaże rozpoczęła się wraz z pojawieniem się rysunków na ciele gwiazd rocka i aktorów, do których chcieli upodobnić się ich fani.
Niechlubne dzieje tatuażu
Tatuaże, choć kojarzone ze sztuką, mają także kilka ciemnych kart w swojej historii. Tatuowanie ciała stosowano m.in. w celu oznaczania złodziei, morderców, zdrajców, oraz niewolników. Wystarczy przypomnieć sobie czasy II wojny światowej, kiedy tatuowano numery na przedramionach osób przebywających w obozach koncentracyjnych. Pozostały one ze świadkami tamtych okrutnych czasów do dziś.