Kolczykowanie ciała ma swoich zwolenników i przeciwników. Ta druga grupa często jako argumenty przeciwko piercingowi podaje możliwe komplikacje zdrowotne po zabiegu. Czy faktycznie jest się czym przejmować? W tym wpisie przedstawimy potencjalne zagrożenia związane z piercingiem oraz wyjaśnimy, jak im przeciwdziałać.
Profesjonalny piercer wie, co robi
Kolczykowaniem ciała zajmuje się piercer, który odbył odpowiednie szkolenia. Przekłuwanie ciała wiąże się ze znajomością morfologii oraz zasad higieny koniecznej w tego typu zabiegach. W naszym salonie w stałym użyciu jest autoklaw, czyli urządzenie służące do sterylizacji wielorazowego sprzętu. Używamy najwyższej jakości kolczyków z materiałów dobrze tolerowanych przez organizm ludzki i nie powodujących alergii.
Profesjonalny piercer sprawnie przekłuje wybrane miejsce, ale przede wszystkim zrobi to z odpowiednią precyzją. Dzięki temu, kolczyk znajdzie się dokładnie tam, gdzie być powinien. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dlatego, że – zależnie od przekłuwanej części ciała – igła może znajdować się blisko nerwów lub naczyń krwionośnych.
Świadomy klient nie musi bać się powikłań
Warto wiedzieć, jakie są przeciwwskazania do kolczykowania ciała. Osoby przyjmujące antybiotyki powinny poczekać na zakończenie terapii oraz skonsultować się z lekarzem w kwestii tego, po jakim czasie mogą się poddać takiemu zabiegowi. Z piercingu powinni zrezygnować chorzy na cukrzycę, ponieważ są oni z reguły bardziej podatni na zakażenia. Dobrze jest zwrócić uwagę na stan skóry – jeżeli ma ona skłonność do podrażnień, stanów zapalnych lub alergii, może to zwiastować problemy z przyjęciem się kolczyka oraz gojeniem miejsca przekłucia. W przypadku wątpliwości, pomocna okaże się wizyta u dermatologa.
O sukcesie kolczykowania decyduje nie tylko wybór profesjonalnego salonu, ale też właściwa pielęgnacja rany. Trzeba uważnie wysłuchać zaleceń piercera oraz skrupulatnie się do nich stosować. Polecane środki do pielęgnacji oraz instrukcja postępowania mogą się różnić, zależnie od użytego kolczyka, miejsca przekłucia itp. Przede wszystkim, należy bezwzględnie dbać o higienę świeżego piercingu – przemywać odpowiednim produktem oraz nie narażać gojącej się rany na kontakt z jakimikolwiek zanieczyszczeniami.