Blog

Tatuowanie jako sztuka

By 7 kwietnia 2021 No Comments

Bogata symbolika i ukryte znaczenia tatuażu to tylko jeden z aspektów, dla których powinien być on traktowany jako sztuka sama w sobie. Zarówno złożona historia tatuaży i ich znaczenie w kulturze, jak i sama estetyka ich wykonania czyni z nich samodzielne dzieła artystyczne.

Sztuka tatuażu na tle historii i kultury ludzkości

Na przestrzeni tysiącleci tatuaż nieodmiennie funkcjonował w społecznościach ludzkich, pełniąc rozmaite funkcje i rozmaite znaczenia. Symbole nanoszone na ludzką skórę miały wydźwięk magiczny i religijny, stanowiły wyznacznik statusu społecznego, dojrzałości płciowej, a w przypadku wojowników – dowód wspaniałych czynów. Niewielu miłośników tatuażu wie, że sztukę tę uprawiano już w czasach starożytnych, a pierwszy wytatuowany człowiek odkryty na terenie Europy pochodził aż z czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Na tysiąc lat później datują się z kolei informacje o trwałych rysunkach na skórze wykonywanych w starożytnym Egipcie, zaś tatuowanie się przez plemiona barbarzyńców opisywane jest m.in. przez Cycerona, Tacyta czy Juliusza Cezara. Z czasem tatuatorzy zaczęli pojawiać się również w społeczeństwie starożytnego Rzymu – o prestiżu tego zawodu świadczy fakt, że cieszyli się oni ogólną estymą, a tatuowanie ciała dostępne było niemal wyłącznie dla osób z wyższych warstw społecznych.

Zróżnicowane pod względem znaczeniowym i estetycznym rodzaje tatuaży to ozdoba znana właściwie we wszystkich kulturach świata – wykonywali je Europejczycy, rdzenni Amerykanie, mieszkańcy Polinezji i wiele innych ludów. Choć w czasach nowożytnych straciły nieco z szacunku, jakim były darzone, i stały się głównie ozdobą żeglarzy i członków tajnych stowarzyszeń, z czasem na powrót znalazły się w centrum uwagi możnych. Wiemy, że tatuaże mieli m.in. car Mikołaj II czy słynna cesarzowa Sissi.

Współcześnie pokrywać skórę może nimi każdy, kto tego pragnie. Co więcej, oprócz wielu tysiącleci historii tatuaż ma za sobą jeszcze inne potwierdzenie swojego znaczenia jako odmiany sztuki – bogato rozbudowaną i zróżnicowaną estetykę. Tatuatorzy to prawdziwi artyści – jedyne, co różni ich od twórców uznanych dzieł sztuki, to medium, jakie wybrali dla swoich kompozycji. Jednocześnie tatuaż jako taki wykształcił specyficzne techniki i style, których nie napotkamy nigdzie indziej.

Bogate dzieje, głęboka symbolika, uznanie wielkich postaci historycznych, a przy tym wszystkim – ponadczasowe i niepowtarzalne piękno. Czy trzeba czegoś więcej, by uznać tatuaże za dzieła sztuki?

artforce_admin

Author artforce_admin

More posts by artforce_admin