Blog

Tatuaż czarno-biały czy kolorowy – który wybrać?

By 10 maja 2021 No Comments

Wybór tatuażu to zawsze kwestia indywidualna. Zanim jednak go dokonamy, warto przemyśleć szczegóły dotyczące estetyki naszej dziary – jak np. to, czy ma ona być wykonana wyłącznie czarnym tuszem, czy może z użyciem wielu kolorów. Oba warianty znacznie się między sobą różnią, i to nie tylko pod względem wizualnym.

Kiedy warto wybrać czarny tatuaż?

Styl monochromatyczny cieszy się niesłabnącą popularnością, szczególnie wśród osób, które zamierzają zrobić sobie pierwszy w życiu tatuaż. Główną zaletą czarno-białych tatuaży jest ich uniwersalność – używając zaledwie jednego rodzaju tuszu, artysta może tworzyć niezwykłe, wyjątkowe wzory w różnych stylach. Co więcej, w odróżnieniu od tatuażu kolorowego monochromatyczna dziara będzie dobrze się prezentować w dowolnego rodzaju stylizacji i bez względu na kolorystykę noszonych przez nas ubrań. Jeżeli więc zależy nam na tym, by nasz tatuaż wyglądał dobrze w każdej sytuacji, wariant czarno-biały to coś dla nas.

Na monochromatyczną dziarę warto zdecydować się również wtedy, gdy wybrany przez nas wzór jest niewielki i dyskretny – proste napisy czy minimalistyczne grafiki zazwyczaj będą bardziej eleganckie, niż te same projekty w kolorze.

Warto pamiętać, że w odróżnieniu od kolorowych wariantów czarne tatuaże są o wiele bardziej odporne na działanie czasu – po kilku latach będą prezentować się bardziej atrakcyjnie niż te pierwsze. Łatwiej też będzie je usunąć, jeżeli po jakimś czasie zmieni nam się gust.

Czy to oznacza, że powinniśmy odpuścić sobie wielobarwne dziary?

Oczywiście, że nie! Tatuaże kolorowe mają niepowtarzalny urok i, wykonane przez prawdziwego artystę, potrafią nadać naszemu wyglądowi nowy, niezwykły wymiar. Są przy tym znacznie bardziej wyraziste niż wariant monochromatyczny – tym samym stanowią więc znacznie silniejsze narzędzie wyrażania charakteru i emocji noszących je osób.

Kolorowe tatuaże sprawdzą się szczególnie w przypadku dużych i skomplikowanych projektów – takich jak np. rękawy czy wzory pokrywające całe plecy. Im więcej szczegółów, tym lepiej wzór będzie wyglądał w licznych kolorach i z bogatym cieniowaniem. Barwne tusze mogą być również użyte do uzyskania wrażenia trójwymiarowości i głębi danego wzoru.

Nie oznacza to, że kolor sprawdzi się wyłącznie na wielkopowierzchniowych dziarach – równie dobrze będą wyglądać tu projekty niewielkie, których wyraz opiera się na właściwie dobranej kolorystyce. Dobrym przykładem są tu poetyckie i subtelne tatuaże nawiązujące do estetyki obrazów akwarelowych, w większym stopniu przypominające barwne rozbryzgi zmieszanej z wodą farby niż tusz wprowadzony pod skórę za pomocą igły.

Decydując się na kolorową dziarę, pamiętajmy jednak, że wyblaknie ona szybciej niż wariant czarno-biały. By zachować jej wyrazistość, będziemy więc musieli pamiętać o regularnym nawilżaniu oraz stosowaniu kosmetyków stworzonych z myślą o wytatuowanej skórze.

I najważniejsze – to, jaki tatuaż wybierzemy, powinno być uzależnione wyłącznie od naszych własnych upodobań. Pozostanie on na naszej skórze przez resztę życia – zamiast więc kierować się przemijającą modą czy poradami znajomych, zdecydujmy się na wzór, który będzie nam całkowicie odpowiadał i którym nie znudzimy się po kilku latach.

artforce_admin

Author artforce_admin

More posts by artforce_admin