Blog

Po piercingu. Jak dbać o przekłute miejsce?

By 1 czerwca 2021 4 czerwca, 2021 No Comments

O tym, że kolczykowanie należy wykonywać tylko w wyspecjalizowanych w tej działalności studiach, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Źle wykonany piercing może stać się przyczyną bólu, a nawet groźnych problemów ze zdrowiem. Równie ważna, jak wybór doświadczonego piercera, jest późniejsza pielęgnacja przekłutego miejsca. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o gojenie się ranki, aby kolczyk szybko stał się ozdobą, zamiast wrażliwym na każdy dotyk detalem.

Higiena przede wszystkim

Jak w przypadku każdej rany, kluczowe jest utrzymanie jej higieny. To oznacza, że po wykonaniu piercingu nie wolno kąpać się w basenie, jacuzzi, jeziorze, morzu i innym zbiorniku, w którym woda może zawierać szkodliwe drobnoustroje. Kolczyka nie należy też dotykać brudnymi rękami. Przed dotknięciem go należy umyć ręce mydłem antybakteryjnym, lub zwykłym mydłem, po czym użyć płynu dezynfekującego. Regularnie trzeba też usuwać wydobywające się z ranki osocze i zanieczyszczenia. Należy to robić maksymalnie trzy razy na dobę, za pomocą bawełnianego wacika nasączonego ciepłą wodą. Po czyszczeniu na rankę można zastosować środek antyseptyczny lub roztwór soli (fizjologicznej lub morskiej). Na miejsce piercingu nie wolno nakładać kremów, balsamów, perfum itd.

Co jeszcze?

Przede wszystkim nowo założonego kolczyka nie wolno wymieniać, dopóki przekłucie się całkowicie nie zagoi. Jeśli nawet okaże się, że pierwszy kolczyk wywołuje reakcję alergiczną, należy wymienić go w salonie. Kolczykiem warto delikatnie poruszać kilkakrotnie w ciągu dnia, by zapobiec jego wrastania się w ciało. Przy okazji warto upewnić się, że kulki kolczyka są dobrze dokręcone. Miejsca kolczykowania nie wolno też podrażniać, czyli np. uciskać spasowanymi ubraniami (przekłucie pępka wiąże się z rezygnacją ze spodni z wysokim stanem na jakiś czas). Uprawianie sportu nie jest zakazane, pod warunkiem, że podczas wykonywania ćwiczenia nie podrażniamy przekłutej części ciała. Na gojenie się rany źle wpływają długie, gorące kąpiele (lepiej przez jakiś czas korzystać z prysznica), opalanie się, leki, takie jak aspiryna (rozrzedzające krew), a także używki: papierosy, alkohol i narkotyki.

Jak długo goi się przekłucie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od miejsca przekłucia (ucho goi się zazwyczaj krócej niż pępek), lecz przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Czasami kolczykiem można chwalić się już po kilku tygodniach, innym razem może zająć to nawet 3 miesiące. Ważny jest również materiał, z jakiego wykonano kolczyk. Tworzywa wysokogatunkowe są szybciej akceptowane przez ciało.

artforce_admin

Author artforce_admin

More posts by artforce_admin