Blog

Dotwork czyli tatuaże z kropek. Charakterystyka stylu

By 14 lipca 2020 29 sierpnia, 2020 No Comments

Jeśli zafascynowała Cię sztuka tatuażu, to już zapewne wiesz, że wykonuje się go w różnych stylach. Każdy z nich pozwala osiągnąć niepowtarzalny efekt. Techniką cieszącą się od kilku lat niesłabnącą popularnością jest dotwork. Przybliżamy zatem jego charakterystyczne cechy.

W tych kropkach jest metoda

Tak, jak zaczerpnięta z języka angielskiego nazwa stylu wskazuje, najważniejszym elementem dotworku jest kropka. Z serii pojedynczych kropek powstaje wzór zadziwiający swoim efektem. Kiedy przyjrzysz się tatuażowi w stylu dotwork, to z jednej strony uderzy Cię realizm rysunku, a drugiej strony przyznasz, że ma w sobie coś surrealistycznego. To dlatego, że z rzuconych w pozornym bezładzie kropek układa się kształt sprawiający wrażenie żyjącego własnym życiem.

Efekt ten osiąga się za sprawą precyzyjnie rozłożonych punktów. W pewnych partiach obserwujemy ich zagęszczenie, a w innych pojawiają się w większych odstępach. Dzięki temu w rysunku tatuażu uzyskuje się wrażenie głębi oraz przenikania. Odpowiednie usytuowanie kropek potrafi stworzyć iluzję cienia albo oddać z dokładnością szczegóły drobnych elementów. Różnicowanie punktów nigdy nie jest dziełem przypadku, ale częścią planu metodycznie wprowadzanego w życie, czy raczej pod skórę przez tatuatora.

Wzór i wykonanie

Wybór wzorów tatuowanych techniką dotwork w zasadzie jest nieograniczony. Popularne są motywy geometryczne. Patrząc na nie, odnosimy wrażenie, że z mnóstwa kropek wyłania się znana nam figura. Efekt geometrycznej precyzji wzmacniają symetria i powtarzalność zastosowanych elementów oraz ich sekwencji. Z tego względu styl dotwork sprawdza się też w tatuowaniu wciąż lubianych mandali, powstających z wykropkowanych i przecinających się linii.

Z kropek powstają również tatuaże imponujące realizmem. Technika ta sprawdza się w motywach botanicznych. Popularne są wizerunki zwierząt czy nawet krajobrazy. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie motywu geometrycznego z realistycznym. Ale dotwork to również doskonały sposób na tatuaże portrety, oddające podobieństwo do oryginału wręcz z fotograficzną dokładnością.

W zasadzie nie istnieją ograniczenia co do rozmiarów tatuażu. Chociaż wielu zwolenników stylu dotwork uważa, że jego zalety można w pełni docenić dopiero w dużych projektach. Tatuaże w tej technice najlepiej prezentują się na większych, gładkich powierzchniach, czyli plecach, ramionach, łydce.

Decydując się na dziarę w tym stylu, musisz być przygotowany na dłuższą sesję, niż w przypadku innych technik tatuowania. Sposób tworzenia w stylu dotworku może wydawać się prosty i banalny. Tymczasem wymaga od tatuatora precyzji i wyobraźni przestrzennej. W tatuowaniu rysunku nie pomaga mu zbytnio wzór z kalki, która zaciemnia obraz, musi zatem polegać na swojej inwencji. Podczas umieszczania kropek niezbędna jest koncentracja, ponieważ jeden nieopatrzny ruch zamieni cały projekt w bezkształtną plamę. Dlatego realizacja przedsięwzięcia wymaga cierpliwości i maksimum skupienia Pamiętaj, że wszelkie trudy i czas oczekiwania wynagrodzi Ci niepowtarzalny efekt wytatuowanego motywu.

artforce_admin

Author artforce_admin

More posts by artforce_admin